Laleli Hattından Geçen Otobüsler

Merhabalar, İstanbul ulaşım ağı hakkında bilgilendirme yapmaya devam ediyoruz. Her geçen gün farklı bir durak ve farklı bir otobüs hattı hakkında bilgilendirmelere kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Duraklar ve yolculuk seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak için adresimizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Hangi duraktan hangi otobüsün geçtiğini detaylı bir şekilde adresimizde gözlemlemeniz mümkün olmaktadır. Sizin için Laleli Durağından geçen otobüsleri bir araya topladık.

Not: Aşağıda verdiğimiz Laleli Durağı ile ilgili bilgiler değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple düzenli olarak adresimiz güncelleme yapmaktadır. Yine de imkanınız bulunuyorsa başka kaynaklardan da kontrol etmenizi öneririz.

Laleli Durağından Geçen Tüm Otobüsler

Genellikle Laleli durağından en fazla geçen otobüs hattı: 36ES Otobüs Hattı (Beyazıt (Fevzi Çakmak Cad. Kalkışlı)) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun dışında bu otobüs hatları da Laleli durağından geçerler: 94A Otobüs Hattı (Bakırköy – Beyazıt / Ring) ve 97 Otobüs Hattı (15 Temmuz Mahallesi – Beyazıt – İtfaiye Okulu / Ring)ve

Genel Olarak İstanbul Hakkında Şunları Söylemek Mümkündür

Şehirlerarası özel otobüs ağı, ülkenin ulaşım sisteminin bel kemiğidir. Yatar koltuklar ve hostes hizmeti ile donatılmış büyük, konforlu otobüsler, genellikle düzenli olarak tüm büyük nüfus yerleşimlerini birbirine bağlar. Bazı büyük otobüs firmaları, online bilet rezervasyon ve satış sistemi ile tekli koltuk, kulaklık, ücretsiz gazete vb. ile havayolu kalitesinde hizmet sunmaktadır. Atıştırmalık, sıcak yemek, çay, kahve ve son dakika hediyelerinin alınabileceği servis istasyonlarında her üç veya dört saatte bir otobüsler durmaktadır.

Otobüslerden daha ucuz ama daha yavaş olan minibüsler (dolmuş veya minibüs) de var. Burada aracın sol tarafında oturan bir sürü insan bulacaksınız, sağda ise sadece birkaç kişi yer bulabilecek. Yolculuk yaklaşık 10 dakika sürüyor ama bu otobüslerde emniyet kemeri olmadığı için genellikle çok inişli çıkışlı oluyor; yolcular aracın her iki tarafına sabitlenmiş raylara tutunmalıdır.

Metrolar Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde bulunur; hızlı ve güvenlidirler ancak öğrenciler için pahalıdır çünkü farklı ulaşım türleri (metroya karşı otobüs) için farklı tarifeleri vardır.

Bu ulaşım araçlarının yanı sıra öğrenciler tarafından kiralanabilen özel araçlar da bulunmaktadır.

İstanbul’a İlk Kez mi Geliyorsunuz?

İstanbul her anlamda çok ilginç bir şehir. Şehir 5.000 km²’nin üzerinde bir alana yayılıyor, bu nedenle dünyanın en sıkışık şehirlerinden biri olduğu için taşınmak her zaman kolay olmuyor. Ayrıca topografyası toplu taşıma kompleksinin gelişmesini sağlar (İstanbul, Roma gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur). Şu anda İstanbul’da toplu taşımayı geliştirmek için şehirde büyük bir proje yürütülüyor. Bu proje ağırlıklı olarak İstanbul metrosunun geliştirilmesinden ve iki kıta arasındaki bağlantıdan oluşmaktadır. Bu projenin ilk adımı 29 Ekim 2013’te açıldı ve Boğaz’ın altından raylı bir tünel ile Asya ve Avrupa yakaları arasındaki bağlantıya izin verildi.

Böyle büyük bir altyapı projesinin inşası herhangi bir ülke için emsalsizdir, ancak daha önce Paris ve Londra gibi diğer şehirler tarafından başarı ile yapılmıştır. Metro sistemi bu şehirler tarafından da başarıyla kullanılmıştır ancak İstanbul’un yukarıda bahsedilenlerden farklı bir coğrafi konuma sahip olacağını da unutmamak gerekir; bu nedenle benzersiz coğrafyası ve topografyası nedeniyle (yani yedi tepe var) bu kadar geniş bir ağ oluşturmak daha zor olacaktır.

İstanbul’un Ulaşım Sorunu

Şehrin toplu taşıma sistemi, yoğun bir otobüs, feribot ve tramvay ağı ile dünyanın en iyilerinden biridir. Yeni metro hattı (M1) da İstanbul’u şehrin Asya yakasına bağlamaktadır, ancak halen yapım aşamasındadır.

İstanbul, sizi ülkenin her yerine kısa sürede götürebilecek geniş bir hızlı tren ağına sahiptir. Hatta İstanbul’dan Londra, Paris ve Amsterdam gibi Avrupa’nın diğer büyük şehirlerine direkt trenler bile var.

İstanbul’da iyi bir deneyim yaşadığınızdan emin olmak istiyorsanız, bir tur rehberi ile seyahat edin veya otelinizden rezervasyon yapın. Rehberler size İstanbul’un birçok turistik yerini gösterebilir ve İstanbul’un tarihini anlatabilir ve İstanbul turları sırasında Türkiye’nin kendisi hakkında ilginç gerçeklere işaret edebilir.

 

Leave a Comment

Support