5.Cadde Durağına Gelen Otobüsler

Ulaşım ağı, duraklar ve diğer merak edilen soru başlıklarının cevaplarını vermeye devam ediyoruz.

Hangi istikamette hangi araç bulunmaktadır? Nasıl bir yolculuk için bu hatları takip etmek gerekir? Bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık. Sizin için 5.Cadde Durağından geçen otobüsleri bir araya topladık.

Not: Aşağıda verdiğimiz 5.Cadde Durağı ile ilgili bilgiler değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple düzenli olarak adresimiz güncelleme yapmaktadır. Yine de imkanınız bulunuyorsa başka kaynaklardan da kontrol etmenizi öneririz.

5.Cadde Güzergahındaki Otobüsler

Genellikle 5.Cadde durağından en fazla geçen otobüs hattı: 78FB Otobüs Hattı (Birlik Mahallesi) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun dışında bu otobüs hatları da 5.Cadde durağından geçerler: 98H Otobüs Hattı (Bakırköy)

İstanbul Hakkında Tüm Bilgiler

İstanbul’daki toplu taşıma sisteminin elektronik bileti İstanbulkart’tır. Kart, tek seferlik üç yolculuktan sonra kendini amorti eder ve İstanbul’daki tüm konaklamanız boyunca kullanılabilir. İstanbul’un tüm ulaşım sistemi için geçerlidir.

İstanbul Havalimanı (IST) ve Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) yanı sıra tüm büyük otobüs ve tekne terminallerinde, ilgili tabelaya sahip büfelerde ve belediye ulaşım şirketlerinin servis istasyonlarında ve otomatlarında kullanılabilir ve şarj edilebilir. .

İstanbulkart, 31 Aralık 2019’dan 31 Mart 2020’ye kadar herhangi bir zamanda satın alınabilir. Daha sonra satın alınamaz ve 4 TL (İstanbul’da kalmıyorsanız 5 TL) ücret ödenerek yenilenmesi gerekir.

İstanbulkart’ı kullanabilmek için halk otobüsü veya tramvaya binerken veya metro istasyonuna girerken İstanbulkart okuyucusuna takarak onaylamış olmanız gerekir. Ayrıca otobüs durakları veya metro istasyonlarının yakınında bulunan kiosklarda da doğrulayabilirsiniz. Kartınızı onaylamadan otomatik bir makineye takarsanız, kartınızın süresinin dolduğunu söyleyen bir hata mesajı alırsınız!

İstanbul’a İlk Kez mi Geliyorsunuz?

İstanbul her anlamda çok ilginç bir şehir. Şehir 5.000 km²’nin üzerinde bir alana yayılıyor, bu nedenle dünyanın en sıkışık şehirlerinden biri olduğu için taşınmak her zaman kolay olmuyor. Ayrıca topografyası toplu taşıma kompleksinin gelişmesini sağlar (İstanbul, Roma gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur). Şu anda İstanbul’da toplu taşımayı geliştirmek için şehirde büyük bir proje yürütülüyor. Bu proje ağırlıklı olarak İstanbul metrosunun geliştirilmesinden ve iki kıta arasındaki bağlantıdan oluşmaktadır. Bu projenin ilk adımı 29 Ekim 2013’te açıldı ve Boğaz’ın altından raylı bir tünel ile Asya ve Avrupa yakaları arasındaki bağlantıya izin verildi.

Böyle büyük bir altyapı projesinin inşası herhangi bir ülke için emsalsizdir, ancak daha önce Paris ve Londra gibi diğer şehirler tarafından başarı ile yapılmıştır. Metro sistemi bu şehirler tarafından da başarıyla kullanılmıştır ancak İstanbul’un yukarıda bahsedilenlerden farklı bir coğrafi konuma sahip olacağını da unutmamak gerekir; bu nedenle benzersiz coğrafyası ve topografyası nedeniyle (yani yedi tepe var) bu kadar geniş bir ağ oluşturmak daha zor olacaktır.

Ulaşım Sorunu Söz Konusu Olduğunda

Toplu taşıma kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. İstanbul’daki toplu taşıma sistemi kapsamlı ve güvenilirdir.

İstanbul’da trafiğin büyük bir sorun olduğunu ve özellikle köprülerde sık sık tıkanıklık yaşandığını unutmayın. Ayrıca Sultanahmet Meydanı ve bağlantı yollarının çoğunun tramvay ve tur otobüsleri dışında araç trafiğine kapalı olduğunu unutmayın. Sultanahmet’e özel aracınızla gitmeniz tavsiye edilmez. Arabanızı uzak bir yere bırakmanız gerekecek.

 

Leave a Comment

Support