Tepeüstü Durağına gelen Araçlar

Selamlar, İstanbul içinde ulaşım ağı ve durak – otobüs hatları hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz.

Doğru yolculuk için nasıl bir yol izlemek gerekir? Sizin için Tepeüstü Durağından geçen otobüsleri bir araya topladık.

Not: Aşağıda verdiğimiz Tepeüstü Durağı ile ilgili bilgiler değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple düzenli olarak adresimiz güncelleme yapmaktadır. Yine de imkanınız bulunuyorsa başka kaynaklardan da kontrol etmenizi öneririz.

Tepeüstü Güzergahındaki Otobüsler

Genellikle Tepeüstü durağından en fazla geçen otobüs hattı: 36TC Otobüs Hattı (Cebeci Peronlar) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun dışında bu otobüs hatları da Tepeüstü durağından geçerler: 79KT Otobüs Hattı (Kayabaşı Kiptaş)

Bu Durak ve İstanbul Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

İstanbul’daki toplu taşıma sisteminin elektronik bileti İstanbulkart’tır. Kart, tek seferlik üç yolculuktan sonra kendini amorti eder ve İstanbul’daki tüm konaklamanız boyunca kullanılabilir. İstanbul’un tüm ulaşım sistemi için geçerlidir.

İstanbul Havalimanı (IST) ve Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) yanı sıra tüm büyük otobüs ve tekne terminallerinde, ilgili tabelaya sahip büfelerde ve belediye ulaşım şirketlerinin servis istasyonlarında ve otomatlarında kullanılabilir ve şarj edilebilir. .

İstanbulkart metro, tramvay, vapur, otobüs, minibüs, teleferik, füniküler, füniküler ve arabalı vapurlarda kullanılabilir. Tek sefer 1 TL (0,15 EUR), 10 gidiş TK 5 TL (0,50 EUR) ücrete tabidir. 11 yaşına kadar olan çocuklar, bir yetişkin eşliğinde ücretsiz seyahat eder; 12-17 yaş arası çocuklar yarı fiyatına; 18-65 yaş arası çocuklar tam ücret öderler; engelliler yarı fiyatına ödüyor; 5 veya daha fazla kişiden oluşan gruplar da koltuk müsaitliğine bağlı olarak indirimli ücretlerden yararlanabilir.

Fiyatlandırma hakkında daha fazla bilgi için İstanbul Ulaşım Otoritesi web sitesine bakınız www.istanbulkaanat

Yeni Gelenler İçin İstanbul

İstanbul 5.000 km²’nin üzerinde bir alana yayılıyor, bu nedenle dünyanın en sıkışık şehirlerinden biri olduğu için taşınmak her zaman kolay değil. Ayrıca topografyası toplu taşıma kompleksinin gelişmesini sağlar (İstanbul, Roma gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur). Şu anda İstanbul’da toplu taşımayı geliştirmek için şehirde büyük bir proje yürütülüyor. Bu proje ağırlıklı olarak İstanbul metrosunun geliştirilmesinden ve iki kıta arasındaki bağlantıdan oluşmaktadır. Bu projenin ilk adımı 29 Ekim 2013’te açıldı ve Boğaz’ın altından raylı bir tünel ile Asya ve Avrupa yakaları arasındaki bağlantıya izin verildi.

İkinci adım, İstanbul’u Ankara ve İzmir’e sırasıyla demiryolu veya karayolu ile Erzurum veya Kars üzerinden bağlamak olacaktır. Ayrıca Belgrad ve Sofya gibi diğer şehirlerle sırasıyla Macaristan veya Romanya’dan geçen güzergahlarla bağlantı planları var. Son olarak, herhangi bir sınırı geçmek zorunda kalmadan Avrupa ve Asya arasında seyahat etmeyi mümkün kılacak, İstanbul’u doğrudan Budapeşte’ye bağlamaya yönelik öneriler var!

Ulaşım Sorunu Söz Konusu Olduğunda

İstanbul, gezilecek çok yeri olan harika bir şehir. Ancak yukarıdaki haritada da görebileceğiniz gibi, yürüyerek gitmek istemediğiniz bazı alanlar var.

İstanbul’un sadece bir metro hattı ve şehrin bir ucundan diğer ucuna giden birkaç otobüs hattı olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. Ve metro geceleri ve hafta sonları çalışmıyor. Yani herhangi bir yere gitmek istiyorsanız, bir arabaya veya taksiye ihtiyacınız var.

İstanbul’u yürüyerek gezmek isterseniz de kolay değil. Yollar çok kalabalık ve trafik kurallarına ya da yönetmeliklerine uymayan birçok insan var. Tüm bu sorunlardan kaçınmak ve İstanbul’daki tatilinizin tadını olabildiğince çıkarmak istiyorsanız, belki araba kiralamak sizin için daha iyi olur?

 

Leave a Comment

Support