Bağlar Durağından Geçen Araçlar

Ulaşım ağı, duraklar ve diğer merak edilen soru başlıklarının cevaplarını vermeye devam ediyoruz.

Otobüs yolculuğu ile ilgili akılda bulunan tüm soruların cevaplarını veriyoruz. Sizin için Bağlar Durağından geçen otobüsleri bir araya topladık.

Not: Aşağıda verdiğimiz Bağlar Durağı ile ilgili bilgiler değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple düzenli olarak adresimiz güncelleme yapmaktadır. Yine de imkanınız bulunuyorsa başka kaynaklardan da kontrol etmenizi öneririz.

Bağlar Durağına Nasıl Ulaşırım?

Genellikle Bağlar durağından en fazla geçen otobüs hattı: 76D Otobüs Hattı (Esenkent/Bahçeşehir) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunun dışında bu otobüs hatları da Bağlar durağından geçerler: 76O Otobüs Hattı (Avcılar Cihangir Mah.)

İstanbul Hakkında Bilinmeyenler

Şehirlerarası özel otobüs ağı, ülkenin ulaşım sisteminin bel kemiğidir. Yatar koltuklar ve hostes hizmeti ile donatılmış büyük, konforlu otobüsler, genellikle düzenli olarak tüm büyük nüfus yerleşimlerini birbirine bağlar. Bazı büyük otobüs firmaları, online bilet rezervasyon ve satış sistemi ile tekli koltuk, kulaklık, ücretsiz gazete vb. ile havayolu kalitesinde hizmet sunmaktadır. Atıştırmalık, sıcak yemek, çay, kahve ve son dakika hediyelerinin alınabileceği servis istasyonlarında her üç veya dört saatte bir otobüsler durmaktadır.

Otobüslerden daha ucuz ama daha yavaş olan minibüsler (dolmuş veya minibüs) de var. Burada aracın sol tarafında oturan bir sürü insan bulacaksınız, sağda ise sadece birkaç kişi yer bulabilecek. Yolculuk yaklaşık 10 dakika sürüyor ama bu otobüslerde emniyet kemeri olmadığı için genellikle çok inişli çıkışlı oluyor; yolcular aracın her iki tarafına sabitlenmiş raylara tutunmalıdır.

Metrolar Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde bulunur; hızlı ve güvenlidirler ancak öğrenciler için pahalıdır çünkü farklı ulaşım türleri (metroya karşı otobüs) için farklı tarifeleri vardır.

Bu ulaşım araçlarının yanı sıra öğrenciler tarafından kiralanabilen özel araçlar da bulunmaktadır.

Yeni Gelenler İçin İstanbul

İstanbul 5.000 km²’nin üzerinde bir alana yayılıyor, bu nedenle dünyanın en sıkışık şehirlerinden biri olduğu için taşınmak her zaman kolay değil. Ayrıca topografyası toplu taşıma kompleksinin gelişmesini sağlar (İstanbul, Roma gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur). Şu anda İstanbul’da toplu taşımayı geliştirmek için şehirde büyük bir proje yürütülüyor. Bu proje ağırlıklı olarak İstanbul metrosunun geliştirilmesinden ve iki kıta arasındaki bağlantıdan oluşmaktadır. Bu projenin ilk adımı 29 Ekim 2013’te açıldı ve Boğaz’ın altından raylı bir tünel ile Asya ve Avrupa yakaları arasındaki bağlantıya izin verildi.

İkinci adım, İstanbul’u Ankara ve İzmir’e sırasıyla demiryolu veya karayolu ile Erzurum veya Kars üzerinden bağlamak olacaktır. Ayrıca Belgrad ve Sofya gibi diğer şehirlerle sırasıyla Macaristan veya Romanya’dan geçen güzergahlarla bağlantı planları var. Son olarak, herhangi bir sınırı geçmek zorunda kalmadan Avrupa ve Asya arasında seyahat etmeyi mümkün kılacak, İstanbul’u doğrudan Budapeşte’ye bağlamaya yönelik öneriler var!

Ulaşım Sorunu Söz Konusu Olduğunda

Sultanahmet Meydanı, İstanbul’un önemli bir ulaşım merkezidir. Ziyaret etmek için önemli bir yer ve etrafta dolaşmak kolaydır. Sultanahmet Meydanı’nda dolaşmanın yollarının bir listesi:

Otobüs: İstanbul’da ulaşımın en popüler yolu otobüs. Şehri dolaşan birçok farklı hat var ve sizi gitmek istediğiniz yere makul bir fiyata götürecekler. Otobüs istasyonları şehrin her yerinde bulunur ve taksi veya metro ile erişilebilir.

Tramvay: Tramvay hatları da Sultanahmet Meydanı’ndan geçerek şehrin diğer bölgelerine bağlamaktadır. Bu yöntem otobüslerden çok daha yavaştır, ancak yol boyunca daha az durak olması ve yolculuğunuzda etrafınızdakileri daha fazla görebilme gibi avantajları vardır.

Tur Otobüsü: Tur otobüsleri de özellikle yaz aylarında Avrupa’nın diğer ülkelerinden ve hatta Kuzey Amerika’dan İstanbul’u ziyaret eden çok sayıda turistin olduğu Sultanahmet Meydanı’ndan geçiyor! Bu otobüsler çok kalabalık olabilir, bu yüzden çok zamanınız yoksa veya aceleniz varsa onları almamak en iyisidir çünkü istediğiniz yere yakın bir yerde durmayabilirler!

 

Leave a Comment